• 19 септември 2017
  • Вести денес: 109
МИА09:01 14 септември 2017 ● Прочитано 250

Продажбата на автомобили во Кина порасна за 4,1 отсто во август, водена од силната побарувачка за СУВ возила. Возачите на најголемиот светски пазар според бројот на продадените возила, купиле речиси 1,9 милиони СУВ возила, лимузини и караван автомобили, се наведува во соопштението на кинеското Здружение на производителите на автомобили.

Вкупната продажба на возила, вклучувајќи ги камионите и автобусите, пораснала за 5,3 отсто на околу 2,2 милиона. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

ВМРО-ДПМНЕ: Сугарески преку бледи изјави сака да ја оправда неспособноста

Од партијата обвинија и дека свесно е прекината изградбата на автопатите.

Анѓушев: Мерките на Владата се со јасни критеруими и важат за сите компании ВИДЕО

Вицепремиерот го претстави Планот за економски раст пред меѓународната заедница кој, вели, е резултат на сеопфатни анализи.

Се укинува радиодифузната такса, минимална плата од 12.000 денари и по 7.596 за стечајците

Ова е првиот конкретен чекор со кој се отвора спиралата за севкупниот пораст на платите во Македонија, рече министерката Мила Царовска.

Николовски: Навремено да одговориме за ублажување на последиците од климатските промени

Потребно е соодветно прилагодување на политиките и програмите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, рече министерот.

Јосифовски бара да се стави ред во хаосот во нафтениот сектор

Првиот човек на „Макпетрол“ очекува од владата да направи реформи со кои ќе се стави во разумна рамка нафтениот сектор.

НАЈЧИТАНИ