• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3
МИА08:47 14 септември 2017 ● Прочитано 181

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ги повика денеска попладне на итен состанок лидерите на политичките партии, на кој тема ќе бидат заострените односи меѓу Словенија и Хрватска, соопшти Владата во Загреб.

Исто така, за денеска е закажана и вонредна седница на словенечката парламентарна Комисија за одбрана, посветена на „подготовката на војската да ја спроведе арбитражната пресуда за границата со Хрватска“, која ќе се одржи по барање на претседателот на Комисијата Жан Махниќ, кој е пратеник од најголемата опозициска партија СДС.

Тоа го потврди и портпаролката на Словенечката демократска партија (СДС) Матеја Ерчуљ.

- Седницата ќе се одржи зад затворени врати во 16 часот, а потоа е можно Махниќ да даде изјава за јавноста, во зависност што ќе се случува на седницата, истакна Ерчуљ.

Словенечкиот премиер Миро Церар повеќе пати досега побарал седницата да се откаже, оценувајќи ја темата „целосно непримерна“. Тој предупреди дека на тој начин се испраќаат лоши сигнали кон меѓународната заедница околу спорот со Хрватска, бидејќи Словенија планира арбитражната одлука да ја имплементира на мирен начин. Слично реагираше и словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец, сметајќи ја седницата за „непотребна“.

Младиот словенечки политичар од партијата на поранешниот премиер Јанез Јанша нагласи дека „Хрватска распоредува бродови со специјални единици, еден кај Умаг и еден во околината на Пула“.

- На бродовите се наоѓаат припадници на специјалните единици на хрватската војска, а не крајбрежна стража. Нивна цел е да го спречат спроведувањето на арбитражниот договор. Хрватска е подготвена да ја брани својата земја, но не знаеме како тоа ќе го направиме. Не дај Боже да дојде до конфликти, кои може да ги очекуваме од хрватска страна, додаде Махниќ, обвинувајќи го Церар дека не презема ништо во врска со тоа прашање.

Махниќ не е единствен кој споменува оружје кога станува збор за примена на одлуката на Арбитражниот суд во Хаг. Германските медиуми, кои во претходните денови информираа за тензичните односи меѓу Словенија и Хрватска, пишуваат дека „не е исклучена и употреба на сила во спорот околу Пиранскиот залив“. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Туск во своето писмо наведува и дека Унијата продолжува да се фокусира на миграцијата, безбедноста и економските и социјалните прашања.

Истанбулскиот аеродром „Ататурк“ затворен, се запали приватен авион ВИДЕО

Поради пожарот беа одложени сите летови на аеродромот „Ататурк“.

САД и Русија разменија информации за позициите на своите сили во Деир аз-Зур

Во реонот на Деир ез-Зур се водат борби меѓу сириските владини сили, потпомогнати од руски специјалци, и бунтовнички групи поддржани од САД.

Во централна БиХ откриена нова масовна гробница

Таа нагласи дека во гробницата биле пронајдени вкупно 137 парчиња од коски, вклучително и 86 черепи.

Парични казни за организаторите на референдумот во Каталонија

Каталонската Влада го закажа референдумот за 1. октомври, но според официјален Мадрид тој е незаконски.

НАЈЧИТАНИ