• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 34
МИА08:44 14 септември 2017 ● Прочитано 239

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека договорот за демаркацијата на границата со Црна Гора „сега е само прашање на Косово“.

- Прашањето за демаркацијата повеќе не е меѓудржавно прашање Косово - Црна Гора, туку тоа е само прашање на Косовците, кои треба да донесат одлука во Парламентот, изјави Тачи во интервју за Гласот на Америка.

Тачи го потпиша Договорот за демаркација на границата со Црна Гора во август 2015 година, но актуелниот премиер Рамуш Харадинај и понатаму одбива да го прифати.

Тачи во интервју за Гласот на Америка повтори дека за либералзација на визниот режим треба да се исполнат дадените задачи од Европска унија.

Претседателот на Косово се осврна и на формирањето на новата Влада, наведувајќи дека „Косово не задоцнило во формирањето на институците“, иако тоа се случило по шест неуспешни седници на Парламентот.

Во врска со дијалогот со Србија, тој оцени дека нема друга алтернатива освен разговори меѓу државите.

- Добрососедството исто така треба да надвладее. Во интерес е на двете држави, на регионот, но и на самите инвестиции на ЕУ да владее мир меѓу Косово и Србија. Мирот и стабилноста меѓу Косово и Србија значи стабилност во регионот, посочи Тачи. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ