• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 31
Плусинфо08:37 14 септември 2017 ● Прочитано 120

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска ќе има средба со американскиот колега Рекс Тилерсон, а главна тема ќе бидат последиците од ураганот Ирма, Северна Кореја и Либија, соопшти британскиот Форин офис.

Џонсон во текот на оваа недела ги посети британските територии Ангвиља и Британските Девствени Острови, со цел на самото место да види колкава е штетата од ураганот Ирма, а на таа тема ќе разговара и со Тилерсон. Според најавите, тема на средбата ќе биде и Северна Кореја по изведените шест нуклеарни проби.

Џонсон ќе биде домаќин на состанокот за Либија, каде освен Тилерсон, ќе присуствуваат и италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Алфано, шефот на египетската дипломатија Самех Шукри, како и специјалниот пратеник на ОН за Либија Гашам Саламе. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

Бин Салман: Иранскиот ајатолах Хемнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“

Саудискиот принц престолонаследник Мухаме бин Салман изјави дека иранскиот врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“.

Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката позната по сопнување на мигранти

Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката, која стана позната позната по сопнувањето мигранти, откако навреди пратеник.

НАЈЧИТАНИ