• 24 септември 2017
  • Вести денес: 38
МИА08:33 14 септември 2017 ● Прочитано 99

Најмалку 25 лица, вклучувајќи ученици, загинаа при пожар кој избувна утрово во религиозно исламско училиште во Куала Лумпур.

Информацијата за пожарот била добиена во 05,40 часот по локално време, се наведува во соопштението на малезиската противпожарна служба.

Меѓу загинатите има ученици и учители од образовната институција. Акцијата за спасување продолжува. Телата на жртвите се пренесени во болница.

Засега не се соопштени други детали во врска со инцидентот.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Дојче Веле“: „Големиот брат“ се дистанцра од ЕУ и Германија

Во освртот се наведува дека тие разлики станаа особени видливи по воинствените закани на Трамп упатени кон Северна Кореја.

Силен земјотрес во реонот на Мекиско

Засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети, а не е објавено ниту предупредување за можна појава на цунами.

Ердоган: САД немаат право да и кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Ердоган вели дека на неговата средба со американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот во Њујорк, воопшто не ни било покренато такво прашање.

Месиќ: На Балканот живееме во атмосфера на продолжена студена војна

Месиќ кој учествува на конференцијата за мир,синоќа во Приштина се сретна со косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

Системите на 21 сојузна држава во САД биле цел на хакери пред ланските избори

Сепак, тоа што тие биле цел на хакерски напади, не значи дека дошло до манипулирање со чувствителните изборни податоци, тврдат властите.

НАЈЧИТАНИ