• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4
Плусинфо23:57 13 септември 2017 ● Прочитано 1326

Големата филмска и театарска ѕвезда на бивша Југославија, и една од најпопуларните српски актерки Тања Бошковиќ е добитник на единствената награда за високо актерско остварување на јубилејното 25 – то издание на фестивалот на камерен театар Ристо Шикков кој заврши синоќа во Струмица.

Таа наградата ја доби за улогата на Марија Клаиќ во претставата ,,Солзите се ОК“, од Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ, а во продукција на театарот Звездара од Србија. Бошковиќ вели дека оваа награда за неа е многу важна, а таа е среќна што благодарение на ова признание ќе биде уште една заштитничка на достоинството на актерите.

- Јас сум многу возбудена и почестена и знам дека не заслужив, но ќе се трудам до крајот на својот живот да го чувам споменот на големиот актер, на големиот актер, на човекот кој се бореше за достоинството на глумата и тоа е голема обврска, вели Тања Бошковиќ – добитник на наградата „Ристо Шишков“.

Тања Бошковиќ престижната наградата за високо актерско остварување ја доби во конкуренција помеѓу педесетина актери од тринаесет претстави од Македонија, Бугарија, Косово, Босна и Херцеговина и Србија. Исто како и нејзините претходници во изминатите 24 години таа како награда доби златен медаљон со ликот на патронот на фестивалот Ристо Шишков и паричен износ од 1500 евра. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Десетдневен филмски маратон во Младинскиот културен центар

Проекциите ќе бидат од 9 наутро до 3 часот по полноќ или вкупно 240 часа филм.

Ставрески - режисер на „Исцелител“: Повеќе им се верува на исцелители отколку на лекари!

„Сакав да направам филм кој зборува за рушењето на рационалните вредности на кои треба да се базира едно општество, пред се здравството“.

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ

„Легендата на птицата Симург“ претставува музичко патување со разнообразни музички, танцувачки и сценски елементи.

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Филмската ревија ќе биде отворена вечерва со филмот „Среќни 140“ во режија на Грасија Керехета.

Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ

Фестивалот ќе биде затворен на 22 ноември со претставата „Малиот Принц“ во изведба на Театарот „Сенки и облаци“ од Скопје.

НАЈЧИТАНИ