• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 34
Злате Лозановски12:54 14 септември 2017 ● Прочитано 1768

Американскиот режисер Мајкл Мур во 2000 година почна кампања за кандидирање фикус за конгресмен.

„Во земјата во која мнозинството веќе не гласа, кандидирињето фикус ќе им даде шанса на обесправените граѓани да не гласаат за ниеден од предложените кандидати“, велеше Мур.

Не се знае дали во Македонија ќе бидат во мнозинство, ама факт е дека сè почесто може да се прочита во медиумите и на социјалните мрежи или да се слушне во приватните разговори одлука во вид на закана - на овие избори нема да гласам! Аргументи што го оправдуваат спроведувањето во дело на овој став, за жал, има на претек. Гласачите се разочарани од начинот на кој партиите ги избираат кандидатите за градоначалници, од квалитетот на понуденото – стручноста, авторитетот, угледот, од моралот на кандидатот – и од редица други изневерени надежи и очекувања.

Ваквите партиски шеми се стари колку и партиите; нови се само разочараните, тие кои очекувале дека нешто, после сè, сепак ќе се смени. Таканареченото гласачко тело не е ништо друго освен обичен заложник, заробеник или, во најдобра случај, војник на партијата. Немоќен да ја казни за манипулациите што му ги прави. Партијата во Македонија не чека некој бунтовник како Мур: таа самата кандидира фикус. За да докаже дека е моќна и со таков кандидат да победи и да го претстави како слободен избор на граѓаните. И победи – ене го на функцијата претседател на државата.

Значи, ќе биде избран градоначалникот што го избрала партијата, без разлика дали ги задоволувал елементарните критериуми за таа функција, дури и без разлика дали некои го бојкотирале гласањето. Оттаму, одбивањето да се искористи гарантираното право на глас е слаба утеха за жртвата и преблага казна за злосторникот.

(Објавено во „Слободен печат“)
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Докиќ: Не тврдам дека се зголемува бројот на болни поради аерозагадувањето

Директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија вели дека загадениот воздух е опасен не само за хронично болните, туку и за здравите.

Колку ќе се потроши за ентериер на Градска куќа, толку и за борба против отровниот воздух!

Коалицијата О2 реагира дека досега најмал е буџетот за заштита на животната средина.

Се чека првата пресуда за „Шамарите во Центар“

Судот ќе ја соопшти пресудата за советникот во Општината од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, кој на минатото рочиште ја призна вината.

Заев и министрите ќе се соочат со прашања од пратениците

Последната седница за поставување пратенички прашања се одржа на 29 септември лани, непосредно пред распуштањето на минатиот состав на Парламентот.

Магла на дел од патиштата, најстудено утринава во Берово

Утре ќе се задржи стабилно и суво време, а од недела попладне во западните делови ќе има врнежи од дожд, а на планините снег.

НАЈЧИТАНИ