• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4
Плусинфо13:34 13 септември 2017 ● Прочитано 613

Робот во човечки облик по име Ју Ми синоќа диригираше со филхармонискиот оркестар на концертот на италијанскиот тенор Андреа Бочели во театарот „Верди“ во Пиза, покажувајќи исклучителна мекост на движењата.

Тоа беше прво појавување на овој робот со две раце, дизајниран од швајцарската компанија АББ, по повод Првиот меѓународен фестивал на роботика во овој град во Тоскана.

Роботот диригираше со оркестарот при изведување 18 музички дела, вклучувајќи ја и познатата арија „Ла дона е мобиле“ од операта „Риголето“ на Верди, а кога ја подигна диригентската палка не покажуваше ниту најмал знак на нервоза.

- Ју Ми покажа високо ниво на флуидност во движењата, како и неверојатно изнијансирани изрази - изјави за весникот„Ил Фато квотидијано“, Андреа Коломбани, редовен диригент на оркестарот „Лука“, кој синоќа настапи во Пиза.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Возачите во Сингапур ќе треба да купуваат дозвола за автомобилот

Цената за просечно семејно возило за дозволата за движење ќе биде околу 31 илјади евра, но таа ќе расте во зависност од автомобилот.

Новата портпаролка на рускиот министер е интернет-сензација

По именувањето, Росијана го избришала својот профил на рускиот пандан на „Фејсбук“, „ВКонтакте“.

Најубави професии: Пробувачи на чоколадо, кашкавал и – краставици

На гастро-сцената има бројни нови професии па постојат професионални дегустатори на чоколадо, кашкавал, авокадо, па дури и на кисели краставички

Метеор го осветли небото над Лапонија (ВИДЕО)

Сталесен со свои пријатели бил на излет на северот на Финска, кога пред нив небото „експлодирало“.

„Фејсбук“ конечно укинува една од најиритантните опции

Никој повеќе нема да може да ве повикува да играте „Кенди краш“, „Фармвил“ или некоја слична игра која е хит тој месец.

НАЈЧИТАНИ