• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3
Плусинфо13:07 13 септември 2017 ● Прочитано 3732

Урбаните уметници не мируваат. Тие денеска со поставување на скулптура на леб во паркот кај зградата на Службен весник,потсетија на сиромаштијата во земјава и побараа конечно да почне да се намалува.

„Леб за сите“ е пораката и потсетувањето за политичарите и јавноста,  дека им е потребен на 450.000 граѓани на земјава кои влегуваат во стапката на сиромаштија од  21,5 отсто .

Дополнително се потсетува и дека вкупно 70.000 луѓе можат да си дозволат само три достојни оброци неделно, додека над 100.000 луѓе преживуваат со 100 денари дневно.

Скулптурата наиде на интерес на граѓаните кои се движеа во тој дел од градот.

Слични скулптури во изминатиот период урбаните уметници поставуваа на теми кои се од интерес на граѓаните.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Граѓаните маршираат за чист воздух во Скопје

Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија кон населбата Карпош, за да се приклучат на учесниците во тамошниот протест.

Без вода утре дел од општина Кисела Вода

Прекинот на водоснабдувањето е заради дефект на водоводна цевка со пречник 200 мм на улицата Христо Татарчев бр. 60.

Големо велосипедско дефиле утре ќе се вози по градските улици

Традиционалното дефиле ќе стартува во 10 часот од Порта Македонија.

Две нови паркиралишта за велосипеди

На две локации се поставени по пет паркиралишта за велосипеди.

Без вода дел од Дебар Маало

Прекинот е поради дефект на противпожарен хидрант со пречник од 80 милиметри, а ќе трае до негово санирање.

НАЈЧИТАНИ