• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 39
Плусинфо13:14 13 септември 2017 ● Прочитано 5084

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не ѝ дозволил на Комисијата од Советот за утврдување на факти да направи увид во предметите „Таргет“ и „Тврдина“ во коишто се обвинети и двајцата бегалци, Горан Грујевски и Никола Бошковски. 

Од Советот пред една недела испратиле известување дека денес ќе вршат увид, но кога отишле судската полиција не им дозволила да влезат.

- Судската полиција усно објасни дека претседателот на Врховниот суд на РМ, им наредил да не ја пуштаат Комисијата во судот. Потоа претседателот на Врховниот суд на РМ по телефон го повика претседателот на Комисијата и му предочи дека претходно упатил писмо до Советот за факти во кое го известил дека не дозволува да се врши увид во бараните списи, сѐ додека на судот не му биде доставен основот поради кој Комисијата го бара увидот, а потоа тој ќе оценел дали ќе дозволи увид, ќе определел термин и простор каде да биде извршено таквото дејствие, со закана дека со ваквиот начин на комуницирање ќе сносиме последици – вели претседателот на Советот, Сашо Поцевски.

Од Советот велат дека овој начин на однесување на Јово Вангеловски претставува спречување во вршењето на овластувањата што ги има Комисијата.

- Во конкретниот случај со неовозможување на увид во списите заради прибавување податоци и докази кои се од интерес за утврдување на фактите во врска со утврдување одговорност на судиите кои постапувале по предметот „Таргет-Тврдина“, направена е повреда од страна на претседателот на Врховниот суд, за што овој Совет ќе поведе и кривична постапка за негова одговорност пред надлежниот јавен обвинител – пишува Поцевски во неговото обраќање до јавноста.

Од Советот за утврдување факти додаваат и оти ова не е прв пат Вангеловски како претседател и други судии во Врховниот суд да вршат опструкции.

- Во минатото кога беа повикувани од страна на Советот за утврдување на факти, да дадат изјава или да им се овозможи пристап до информации кои ги има Врховниот суд на РМ по конкретни предмети, беа вршени опструкции од нивна страна на начин што не одговараа на барањата на Советот за утврдување на факти или не се одзиваа на поканите да присуствуваат на распит и слично – велат оттаму.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Та Неа“: Договорите меѓу Скопје и Софија се порака до соседите

„Та Неа“ го цитира македонскиот премиер, дека со договорите политичките раководства на двете земји испратиле силна порака кон регионот и целиот свет.

„Катимерини“: Не е само да се најде решение за името, треба подготвеност да се користи

„Средбата меѓу претставници на Македонија и Грција со Нимиц, која е закажана за 11 и 12 декември, езнак за континуитетот на позитивната клима“.

Докиќ: Не тврдам дека се зголемува бројот на болни поради аерозагадувањето

Директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија вели дека загадениот воздух е опасен не само за хронично болните, туку и за здравите.

Колку ќе се потроши за ентериер на Градска куќа, толку и за борба против отровниот воздух!

Коалицијата О2 реагира дека досега најмал е буџетот за заштита на животната средина.

Се чека првата пресуда за „Шамарите во Центар“

Судот ќе ја соопшти пресудата за советникот во Општината од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, кој на минатото рочиште ја призна вината.

НАЈЧИТАНИ