• 24 септември 2017
  • Вести денес: 39
МИА11:34 13 септември 2017 ● Прочитано 228

Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во својот годишен говор пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“.

- Ако сакаме поголема стабилност во нашето соседство, мора да понудиме веродостојни перспективи за проширување кон Западен Балкан. Нема да има нови земји членки за време на мандатот на оваа Комисија и овој Парламент, бидејќи критериумите за членство се уште не се исполнети, нагласи Јункер.

Сепак, како што јави дописникот на МИА од Стразбур, тој порача дека во наредните години Европската унија сепак ќе има повеќе од 27 членки.

- Сите земји кандидати мора да дадат апсолутен приоритет на почитувањето на владеењето на правото, правдата и основните права, порача претседателот на Еврокомисијата.

Токму не почитувањето на овие вредност, според него, го исклучува приемот на Турција во ЕУ во блиска иднина.

- Од пред некое време, Турција се оддалечи од Европската унија. Местото на новинарите е во редакциите, таму каде што преовладува слободата на изразување. Нивното место не е во затворите, рече Јункер.

Тој ја повика Атина да престане да ги навредува земјите членки на ЕУ и европските шефови на држави или влади, нарекувајќи ги фашисти или нацисти.

- Европа е континент на зрели демократии. Тој што навредува го затвора патот кон нашата Унија. Понекогаш чувствувам дека Турција се обидува да го затвори овој пат, а потоа да прикаже дека Европската унија е одговорна за неуспехот на преговорите за членство, нагласи Јункер.

Тој порача дека ЕУ секогаш ќе ја пружа подадената рака кон „големиот турски народ“ и сите оние кои се подготвени да соработуваат со неа врз основа на европските вредности. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија

Шпанскиот Уставен суд го поништи регионалниот закон за свикување на референдум, а полицијата изврши апсења на каталонски претставници.

„Дојче Веле“: „Големиот брат“ се дистанцра од ЕУ и Германија

Во освртот се наведува дека тие разлики станаа особени видливи по воинствените закани на Трамп упатени кон Северна Кореја.

Силен земјотрес во реонот на Мекиско

Засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети, а не е објавено ниту предупредување за можна појава на цунами.

Ердоган: САД немаат право да и кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Ердоган вели дека на неговата средба со американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот во Њујорк, воопшто не ни било покренато такво прашање.

Месиќ: На Балканот живееме во атмосфера на продолжена студена војна

Месиќ кој учествува на конференцијата за мир,синоќа во Приштина се сретна со косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

НАЈЧИТАНИ