• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4
Плусинфо10:38 13 септември 2017 ● Прочитано 4887

Во Дубровник со својата ултра луксузна јахта пристигнал Роман Абрамович кој морал да ја наполни со гориво, а тоа е значителен процес – 25 цистерни цели 27 часа ја полнеле јахтата со еуродизел. Дубровник e место каде редовно застанува „Еклипс“.

Јахтата на милијардерот и сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, пристигнала по гориво во добровничкото пристаниште Груж, а за потребите за пловење во Хрватска биле нарачани 800.000 литри гориво.

Според информацијата од „Дубровнички весник“, рускиот тајкун таа количина на гориво ќе го чини милион евра.

Мега-јахтата на Абрамович е долга 163 метри и вреди 340 милиони евра. Милијардерот ја нарачал од Германија и ја купил за Нова година во 2010-та.

Три години „Еклипс“ беше најголемa јахта во светот, но во 2013 година од „тронот“ ја симна јахтата „Азам“, која му припаѓа на претседателот на Обединетите Арапски Емирати, a која е долга 180 метри.

Од карактеристиките на јахтата „Еклипс“ вреди да се истакне дека тежи 13.000 тона, има ширина од 21 метар, а цената за годишно одржување изнесува околу 30 милиони евра.

Во јахтата може да се сместат 62 лица како гости и 70 членови на екипажот. Ова пловило располага со базени, сауни, кино сала, фризерски центар, градина, ресторан, клуб и простор за медицински интервенции.

Од „дополнителна“ опрема има два хеликоптера, мини подморница, ракетни радари, пловила за спасување и многу други безбедносни системи. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Возачите во Сингапур ќе треба да купуваат дозвола за автомобилот

Цената за просечно семејно возило за дозволата за движење ќе биде околу 31 илјади евра, но таа ќе расте во зависност од автомобилот.

Новата портпаролка на рускиот министер е интернет-сензација

По именувањето, Росијана го избришала својот профил на рускиот пандан на „Фејсбук“, „ВКонтакте“.

Најубави професии: Пробувачи на чоколадо, кашкавал и – краставици

На гастро-сцената има бројни нови професии па постојат професионални дегустатори на чоколадо, кашкавал, авокадо, па дури и на кисели краставички

Метеор го осветли небото над Лапонија (ВИДЕО)

Сталесен со свои пријатели бил на излет на северот на Финска, кога пред нив небото „експлодирало“.

„Фејсбук“ конечно укинува една од најиритантните опции

Никој повеќе нема да може да ве повикува да играте „Кенди краш“, „Фармвил“ или некоја слична игра која е хит тој месец.

НАЈЧИТАНИ