• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 7
Плусинфо21:32 12 септември 2017 ● Прочитано 531

Европскиот шампион во кошарка селекцијата на Шпанија е првиот полуфиналист на Евробаскет 2017 откако во првото четвртфинале вечерва ја совлада Германија со 84:72. Резултат по четвртини: 16:19; 18:14; 31:20 и 19:19.

Германија подобро го почна натпреварот и во петтата минута имаше водство од 11:2, па селекторот на „црвената фурија“ Серџио Скариоло беше принуден да побара тајм аут. Неговата селекција до крајот на периодот успеа да ја намали предноста на ривалот. Во второто полувреме Шпанија одигра ефикасено пред се во нападот и постигна 50 поени што беше клуч за победата.

Најефикасни кај победникот беа браќата Гасол, Марк реализираше 28 поени, а Пау 19. Кај Германија најпрецизен беше Денис Шредер со 27 поени.

Во второто четвртфинале вечерва од 20:30 часот играат Словенија - Летонија и во четврток Шпанија со победникот од овој дуел ќе игра во полуфиналето.

На програмата утре се четвртфиналните натпревари: Грција - Русија и Италија - Србија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.