• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3
Плусинфо14:32 12 септември 2017 ● Прочитано 678

За жал, во 2017 година, во Карпош сѐ уште има руинирани градинки и има недостаток од сместување за најмладите карпошани, изјави денеска пратеникот Стефан Богоев, претседател на СДММ и кандидат за градоначланик на Карпош.
 
- Затоа се обврзуваме пред граѓаните на општина Карпош, и јас и новата локална власт по преземањето на локалната власт на 15 октомври, целосно и темелно да ги реконструираме градинките „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1, градинката во Влае 1 и да изградиме две нови градинки. Една во Влае 2 на местото до училиштето „Димо Хаџи-Димов“, и една која со години е дел од лажните ветувања на Стевче Јакимовски и ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е градинката во Бардовци до училиштето „Аврам Писевски“ - рече Богоев.
 
Тој вети дека Карпош повторно ќе биде модерна, урбана и општина во која сите ќе сакаат да живеат.

- Ставаме точка на криминалното владеење и ставаме точка на киднапирањето на општината од страна на Стевче Јакимовски и ВМРО-ДПМНЕ - порача Богоев.


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Граѓаните маршираат за чист воздух во Скопје

Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија кон населбата Карпош, за да се приклучат на учесниците во тамошниот протест.

Без вода утре дел од општина Кисела Вода

Прекинот на водоснабдувањето е заради дефект на водоводна цевка со пречник 200 мм на улицата Христо Татарчев бр. 60.

Големо велосипедско дефиле утре ќе се вози по градските улици

Традиционалното дефиле ќе стартува во 10 часот од Порта Македонија.

Две нови паркиралишта за велосипеди

На две локации се поставени по пет паркиралишта за велосипеди.

Без вода дел од Дебар Маало

Прекинот е поради дефект на противпожарен хидрант со пречник од 80 милиметри, а ќе трае до негово санирање.

НАЈЧИТАНИ