• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3
Плусинфо13:23 12 септември 2017 ● Прочитано 466

Петнаесетта година по ред Амбасадата на Соединетите Американски Држави го одбележува Националниот ден на служба и сеќавање. И годинава амбасадата на САД и Црвениот крст на Град Скопје, преку добротворни акции организира настан како почит кон жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справување со последиците од терористичкиот напад во Њујорк на 11.9.2001 година.

На настанот за хуманоста говореа амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли и секретарот на Црвениот крст.

Целта на настанот е да се зближат луѓето од сите заедници без разлика на политички и религиозни убедувања. Присуствуваа и личности од политичкиот и јавен живот на Република Македонија, амбасадори и сите оние кои имаа една заедничка цел да се помогне, да се дополнат резервите на Црвен крст и да се обезбеди храна за загрозените семејства. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Граѓаните маршираат за чист воздух во Скопје

Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија кон населбата Карпош, за да се приклучат на учесниците во тамошниот протест.

Без вода утре дел од општина Кисела Вода

Прекинот на водоснабдувањето е заради дефект на водоводна цевка со пречник 200 мм на улицата Христо Татарчев бр. 60.

Големо велосипедско дефиле утре ќе се вози по градските улици

Традиционалното дефиле ќе стартува во 10 часот од Порта Македонија.

Две нови паркиралишта за велосипеди

На две локации се поставени по пет паркиралишта за велосипеди.

Без вода дел од Дебар Маало

Прекинот е поради дефект на противпожарен хидрант со пречник од 80 милиметри, а ќе трае до негово санирање.

НАЈЧИТАНИ