• 19 септември 2017
  • Вести денес: 109
Плусинфо11:05 12 септември 2017 ● Прочитано 691

Блаже Суклевски, осмоодделенец од ОУ „Тихомир Милошевски“ кој е првопласиран од земјава учествуваше на најпрестижниот интернационален натпревар од областа на геометријата „Иранска геометриска олимпијада“ (ИГО) и влезе во најтесниот избор за едена од медалите.

Натпреварот во земјава се одржа на Машински факултет во Скопје.

- Нашиот математичар Блаже Суклевски влезе во најтесниот избор на Светско ниво за златен, сребрен или бронзен медал. Резултатите ќе бидат проследени до интернационалната комисијата за прегледување во Иран и после еден месец ќе бидеме известени за истите -изјави неговата менторка, професорката Анкица Спасова.

На натпреварот во Иран учество зедоа најдобрите математичари од 44 држави во светот.

Овој млад математичар и досега се закитувал со медали од општински, регионални и државни натпревари.

Блаже годинава има освоено и прва награда на државниот натпревар по математика кој се одржа на Факултетот за Туризам и угостителство во Охрид
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Голем број делови од подрачјето на главниот град утре по неколку часа ќе бидат без електрична енергија.

„Водовод“ им се извини на граѓаните за рестрикциите со водата

Цистерни со питка вода кружат на потегот од Три Бисери до Капитол мол и од поштата до последна 5ка и 15ка поради дефект кој настанал денеска.

Без вода утре дел од Аеродром

Прекинот во водоснабдувањето е поради изведување приклучок од Ф-100мм., на ул.Симеон Кавракиров бб. во населба Аеродром.

Викендов 40 повредени во 38 сообраќајки во Скопје

Најмногу возачи, пак, биле казнети за брзо возење.

Утре велопикник на Средно Водно

Од 9 до 9:30 часот пред објектот на ИЗИИС е закажано собирањето на велосипедистите што ќе учествуваат во велотурата до Средно Водно.

НАЈЧИТАНИ