• 19 септември 2017
  • Вести денес: 108
Плусинфо11:00 12 септември 2017 ● Прочитано 532

Во Австралија се шири нов тренд. Поради помалку настинки и грипови, малечките во градинка на својата попладневна дремка се почесто одат на игралишта или во базени со песок.

Градинка во градот Перт вовела попладневно спиење во природа за да се спречи заболувањето на децата од вируси. Резултатите од примената на оваа стара скандинавска метода, велат од градинката, се одлични.

Со спиењето на отворено почнале на прагот од австралиската зима – во март и во текот на следните 11 недели, помалку од 1 отсто од децата отсуствувале заради болест.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Генијален трик: Кога им се обраќаат на децата, Кејт и Вилијам секогаш клекнуваат!

Психологот Карл Роџерс ваквата комуникација со децата во 1957 година ја нарекол „активно слушање“.

Што и да правите, не ги правете овие три работи со вашиот тинејџер

Кога станува збор за подигање на тинејџер, со сигурност може да се каже дека ништо не е лесно - всушност, ова може да биде едноставно фрустрирачко

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Двајцата починале во сон, Џорџ во раните утрински часови, додека Џин попладнето.

Банкноти од 500 евра затнаа тоалетна школка во Женева

Како што наведува Би-Би-Си, илјадниците франци се наводно потрошени на водоинсталациски поправки.

Почина човекот кој го спаси светот

Петровво 1983 година го спаси светот, кога се откажа од притиснувањето на црвеното копче, што целиот свет ќе го втурнел во трета светска војна.

НАЈЧИТАНИ