• 19 септември 2017
  • Вести денес: 108
Плусинфо09:46 12 септември 2017 ● Прочитано 669

Децата кои учат без чевли има поголема веројатност да се однесуваат подобро и да добијат добри оценки од нивните врсници со обувки, открива едно истражување кое траело една деценија.

Истражувачите на Универзитетот во Бурнемут откриле дека учениците кои ги оставаат чевлите надвор од училницата има поголема веројатност да стигнуваат на училиште порано, да останат подоцна и да прочитаат повеќе – во крајна линија резултираат со генерално подобри академски постигнувања.

По набљудувањето на илјадници деца од 25 земји во текот на десет години, академиците велат дека сакаат да охрабрат оваа практика да биде усвоена во основните и средните училишта во Велика Британија.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Генијален трик: Кога им се обраќаат на децата, Кејт и Вилијам секогаш клекнуваат!

Психологот Карл Роџерс ваквата комуникација со децата во 1957 година ја нарекол „активно слушање“.

Што и да правите, не ги правете овие три работи со вашиот тинејџер

Кога станува збор за подигање на тинејџер, со сигурност може да се каже дека ништо не е лесно - всушност, ова може да биде едноставно фрустрирачко

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Двајцата починале во сон, Џорџ во раните утрински часови, додека Џин попладнето.

Банкноти од 500 евра затнаа тоалетна школка во Женева

Како што наведува Би-Би-Си, илјадниците франци се наводно потрошени на водоинсталациски поправки.

Почина човекот кој го спаси светот

Петровво 1983 година го спаси светот, кога се откажа од притиснувањето на црвеното копче, што целиот свет ќе го втурнел во трета светска војна.

НАЈЧИТАНИ