• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 33
Плусинфо09:46 12 септември 2017 ● Прочитано 748

Децата кои учат без чевли има поголема веројатност да се однесуваат подобро и да добијат добри оценки од нивните врсници со обувки, открива едно истражување кое траело една деценија.

Истражувачите на Универзитетот во Бурнемут откриле дека учениците кои ги оставаат чевлите надвор од училницата има поголема веројатност да стигнуваат на училиште порано, да останат подоцна и да прочитаат повеќе – во крајна линија резултираат со генерално подобри академски постигнувања.

По набљудувањето на илјадници деца од 25 земји во текот на десет години, академиците велат дека сакаат да охрабрат оваа практика да биде усвоена во основните и средните училишта во Велика Британија.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Маж ослепел на едно око после силен оргазам

Лекарите претпоставувувале дека тој во еден момент извел нешто што се вика Валсалвин маневар, односно дека ги напнал абдоминалните мускули.

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Шефот на пекарското одделение на групацијата Фазер, Маркус Хелстром изјави дека во тестото на секоја векна ќе има по 70 сушени и сомелени штурци.

Девојче секс-роб во затвор поради убиство на силувачот

Сега ѕвездите како Ким Кардашијан, Кара Делавињ и Ријана користејќи ја својата моќ и влијание бараат правда за Синтоија.

Генијална идеја: автобуси кои возат на рециклирано кафе

Биогоривото со кое од денес ќе возат дел од лондонските автобуси се произведува со комбинација од масло од кафе кое се добива од отпадоците и дизел

Бугарин во Хрватска возел 240 километри на час

Возачот добил парична казна од 400 евра и едногодишна забрана за возење во Хрватска.

НАЈЧИТАНИ