• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 9
Плусинфо13:36 11 септември 2017 ● Прочитано 1398

Во моментов има пет диви депонии во општина Аеродром и општината не презема ништо за да ги расчисти, обвини денеска Златко Марин, претседател на ОО СДСМ Аеродром.

Тој предупреди дека овие депонии шират зарази, но и дека наместо да се намалува расте нивниот број.

- Јавната хигиена по тротоарите, улиците и тревниците е на катстрофално лошо ниво. Граѓаните низ целата општина ја посочуваат хигиената како еден од главните проблеми во општина Аеродром. Ова после 15 октомври се менува. Чиста општина и чиста животна средина ќе бидат меѓу главните приоритети на новата локална власт. Со низа инвестиции и промени во работењето ќе ја подобриме јавната хигиена воопштината и ќе ја зачуваме животната средина - рече Марин.

Тој најави дел од приоритетните мерки на СДСМ за општина Аеродром.

- Оформување на Комунално претпријатие во рамките на локалната самоуправа, задолжено за хигиената во општината, кое ќе биде задолжено да ја одржува хигиената на улиците, тротоарите и просторот меѓу зградите. Зголемување на ефективноста и ефикасноста на работата на постоечките служби преку намалување на обемот на нивната работа. Трајно решавање на проблемот со депониите без разлика дали се наоѓаат на приватни или јавни површини. Поставување нови подземни контејнери и контејнери за селективен отпад. Санација, како и редовно чистење на Усјанскиот канал - најави Марин.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Дефект на трафостаница остави делови од Скопје без вода и струја

Од ЕВН Македонија за МИА изјавија дека изводот кој бил опожарен зафатил и дел од соседната електроенерегетска опрема.

Богоев најави санкции за сите што го загадуваат Кејот на Вардар

Како една од првите критични локации е посочен Кејот на Вардар, односно мостот „Газела”, каде што честопати локалното население создава депонија.

На местото на Ќосето - дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

Скопскиот градоначалник рече дека со отстранување на споменикот, започнува справувањето со проектот „Скопје 2014“.

Уметност на мраз на Skopje on Ice 2018

Во наредните два дена во Скопје ќе се одржи Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Констатирано едека спомен обележјето не е поставено на одобрената микро локација и издаденото решение од страна на Град Скопје, објаснуваат од Центар.

НАЈЧИТАНИ