• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 9
Плусинфо11:02 11 септември 2017 ● Прочитано 4182

Годишеното издание на ВиноСкоп ќе започне на 20 септември и ќе трае пет вечер, а локацијата е иста како и минатата година, плоштадот „Мајка Тереза“ кој се наоѓа пред Македонската Опера и Балет.

Организаторите ги објавија сите имиња на музичари кои ќе настапат на фестивалот и меѓу нив се: Караванија - џез изведувачи, Калевала - бенд кој изведува традиционални песни од целиот свет, Викторија Лоба со диџеј и танчарки, поп-рок бендот Ај Кју, Нокаут, Дј Александар Јорданов, Поп Арт Бенд со преработки на македонски песни, Нина Јанева со 2 Егзит, Фиц, фронтменот на Студени Нозе, поп-рок бендот Чил Плеј, Миле Кузмановски, Роберт и Панки- дуото кое стои зад Куку Леле, етно бендот Баклава и српскиот бенд Министарке.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Дефект на трафостаница остави делови од Скопје без вода и струја

Од ЕВН Македонија за МИА изјавија дека изводот кој бил опожарен зафатил и дел од соседната електроенерегетска опрема.

Богоев најави санкции за сите што го загадуваат Кејот на Вардар

Како една од првите критични локации е посочен Кејот на Вардар, односно мостот „Газела”, каде што честопати локалното население создава депонија.

На местото на Ќосето - дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

Скопскиот градоначалник рече дека со отстранување на споменикот, започнува справувањето со проектот „Скопје 2014“.

Уметност на мраз на Skopje on Ice 2018

Во наредните два дена во Скопје ќе се одржи Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Констатирано едека спомен обележјето не е поставено на одобрената микро локација и издаденото решение од страна на Град Скопје, објаснуваат од Центар.

НАЈЧИТАНИ