• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 9
Плусинфо10:13 11 септември 2017 ● Прочитано 755

„Слава“, вториот филм на бугарското дуо Кристина Грозева и Петар Валчанов, којшто е продаден во повеќе од 30 земји во светот од 14 септември почнува да се прикажува и во киносалите ширум Македонија.

Филмот претставува возбудлива реалистична драма за суровата манипулација со чесен човек и корумпираната власт.

„Слава“ до сега освоил повеќе од 32 награди на светските филмски фестивали. Компанијата „КТ Филм и Медиа“ е дистрибутер за Македонија, а дистрибуцијата е помогната од страна на потпрограмата МЕДИА на Креативна Европа.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вработениот во кабинетот на Валмир Азири нема да добие 11.000 евра, проектот е повлечен

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски тврди дека по реакциите на јавноста самите учесници на конкурсот ги повлекле своите проекти...

„Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ преведен на македонски

Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ е добитник на НИН-овата награда за роман во 2004 година и наградата Златен сончоглед за 2004 година.

3Д веб - сцена за „Аферата Мис Стон“ во Музејот на македонската борба

Алатката, која може да се користи како ИКТ метод во наставниот процес, ќе биде промовирана пред наставници од основните и средните училишта од Скопје.

Марко Мицов во главна улога во „Рубини“ на Баланшин во Балетот во Сан Антонио

Изведбата била на 16 февруари на 51-вата годишнина од делото кое се смета за култно во балетската уметност.

БЕРЛИНАЛЕ Главната програма – вистинско фијаско

Од филм во филм, наместо да станува подобра, селекцијата на филмови се покажува погубна.

НАЈЧИТАНИ