• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 40
Плусинфо13:22 10 септември 2017 ● Прочитано 875

Кандидатот за градоначалник на Општина Карпош од редовите на СДСМ, Стефан Богоев, на денешната прес-конференција истакна дека по вчерашните средби со граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4, се договориле по преземањето на локалната власт целосно и темелно да го ревидираат носењето на детални урбанистички планови.

- На граѓаните на Карпош им е доста од ставањето на личните и бизнис интереси на Стевчо Јакимовски и ВМРО ДПМНЕ, пред интересите на граѓаните. Се обврзувам и ветувам пред граѓаните на Карпош дека сите измени во иднина на урбанистичките планови ќе се прават во договор со граѓаните и ќе се прават на чесен, транспарентен и отчетен начин со цел заштита на зеленилото, чистиот воздух во општината и обезбедување на чист, модерен и зелен Карпош – вели Богоев.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Од утре на Водно само со автобус

Забраната ќе важи за време на викенди, сабота и недела, и за време на државните празници.

Воздухот во Скопје вчера бил загаден 22 часа

Загадувањето најголемо било во Лисиче од 21 часот синоќа до полноќ кога концентрациите во континуитет биле над 400 микрограми.

Шилегов ќе ги дислоцира галиите од Вардар

Најспорно е тоа што овие објекти претставуваат урбана опрема според документацијата издадена од градот, иако се градби на неколку ката, тврди Шилегов.

Пристигнати 324 барања за субвенционирање печки на пелети

Пријавувањето на јавниот повик почна на 15 ноември, траеше седум календарски дена, a се реализира по принципот „прв дојден прв услужен“.

Од денеска до сабота затворена улицата Втора македонска бригада

Aвтобуските линии со броевите 19 и 35 ќе бидат пренасочени по улицата Босна и Херцеговина, во двата правцa.

НАЈЧИТАНИ