• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 7
Плусинфо10:59 09 септември 2017 ● Прочитано 2039

Легендарниот српски глумец Љубиша Самарџиќ – Смоки почина по тешко боледување на 80-годишна возраст во Белград.

На почетокот на годинава тој беше опериран од тумор на мозок, а подоцна состојбата му се влошила поради лимфоцитна леукемија, од која боледувал подолго време.

Самарџиќ е роден на 19 ноември 1936 година, а неговиот талент за глума бил откриен многу рано.

Првата своја улога ја остварил во филмот „Игри на скелиња“. Во својата кариера вкупно остварил 130 телевизиски и филмски улоги.

Прекарот „Смоки“ го добил благодарејќи на истоимениот лик кој го играл во филмот „Песочен град“ во 1963 година.

Меѓу најзабележителните улоги на легендата на југословенската и српската кинематографија се филмовите „Битка на Неретва“, „Бомбаши“, „Љубовниот живот на Будимир Трајковиќ“, „Луди години“, „Работа на одредено време“, „Мој татко на одредено време“, „Не е лесно со мажите“, „Магарешки години“, „Убиство се предумисла“, „Наташа“….

Во богатата телевизиска кариера Самарџиќ играл во сериите „Топол ветер“, „Враќање на отпишаните“, „Каде одат дивите свињи“, „Подобар живот“, „Полицаецот од Петлово брдо“, „Есента доаѓа, дуњо моја“….

Последната улога која ја оствари беше во серијата „Мирисот на дождот на Балканот“ во 2011 година, која ја и режирал. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Се ожени таткото на Џастин Бибер

Челзи покажа фотографија од специјалниот ден на која напиша: „Вчера беше најневеројатен ден. Се венчав со мојот најдобар пријател! Те сакам“.

Сомнителен пакет испратен до принцот Хари и Меган Маркл

Било утврдено дека супстанцата не е опасна, а полицијата истражува и дали имало злонамерна комуникација.

Дуа Липа и Стормзи го засенија Ед Ширан

Во разнобојни аутфити и со бели рози в раце или значки во вид на цвет пристигнуваа славните на Британските музички награди 2018.

Клуни и Опра со по 500.000 долари кураж за марш против оружјето

Учесници, порака Учесниците во „Марш за нашите животи“ ќе побараат поголема контрола врз оружјето. При напад во училиште во Паркленд, Флорида, беа уби

„Наше маало“ и Викторија Лоба во „Еден на Еден“ ВИДЕО

Викторија Лоба отворено одговара на секое прашање од Жаре, па дури и на она „Кога ти беше третото секскуално искуство“.

НАЈЧИТАНИ