• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3
Плусинфо11:22 05 септември 2017 ● Прочитано 1300

Од 4 септември до 4 октомври, Здружението Интеракција плус од Скопје организира бесплатни логопедски прегледи за сите оние на кои им е потребна логопедско-дефектолошка помош.

Прегледите вклучуваат проценка на говорно-јазичниот развој од страна на дефектолози и логопеди. Исто така, на прегледите ќе се врши проценка од страна на развоен психолог.

Во Здруженито се применуваат најсовремените дијагностички методи како што се: Неуро-фидбек Аба Пекс бихевиорална терапија и други.

Целта на оваа акција е да се помогне во процесот на навремено препознавање и отстранување на говорно-јазичните проблеми и потешкотии. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

Поставена протеза на скрешеница на рамо што овозможува негова нормална функција

Оваа протеза ја менува природната анатомија на рамото и овозможува нормализирање на функцијата на оштетеното рамо.

Жан Митрев одбележува 17 години од прва операција на отворено срце во Македонија

Доктор Митрев, кој направил над 15.000 операции на срце, рече дека во болницата на тројца пациенти им извршиле реконструкција на срце.

Контролирајте ја висината на вашето дете барем два пати годишно!

Здружението „РАСТ“ апелираше до надлежните институции да обезбедат недискриминаторски третман за сите деца на кои им е потребна хормонска терапија

НАЈЧИТАНИ