• 24 септември 2017
  • Вести денес: 40
Плусинфо14:06 01 септември 2017 ● Прочитано 7116

 

Алтернативните методи за лекување на рак често претставуваат последна сламка за спас на хроничните пациенти со рак, особено кај оние со многу мала надеж за излекување или преживување.

 

Заради тоа се многу популарни најразлични чудотворни методи, а една од нив е лекувањето на карцином со витаминот Б17, кој се нарекува уште и амигдалин или леатрил.

Тој витамин е првпат откриен во горчливиот бадем, а подоцна и во семките од кајсии благодарение на хемичарот Ернст Т.Кребс.

Витаминот Б17 се состои од 1 молекул бензалдехид (benzaldehyde), 1 молекул хидроцијанид (HCN – hydrogen cyanide) и 2 молекули глукоза (шеќери).

Бензалдехидот и цијанидот се отровни елементи, а заговорниците на овој метод на лекување на ракот тврдат дека тие токсични елементи целат само кон малигните клетки.

Но, научниците предупредуваат дека цијанидот во тој лек може да го убие пациентот пред тоа да го стори самиот рак.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Супермаларијата“ во Азија му се заканува на човештвото

Истражувачите појаснуваат дека во последно време дошло до „кобен развој“ на опасниот паразит, кој покажува отпорност на лекото „артемисинин“.

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Матернет" работат на систем од дронови кои ќе доставуваат медицинска помош.

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

Поставена протеза на скрешеница на рамо што овозможува негова нормална функција

Оваа протеза ја менува природната анатомија на рамото и овозможува нормализирање на функцијата на оштетеното рамо.

НАЈЧИТАНИ