• 24 септември 2017
  • Вести денес: 41
Плусинфо11:17 24 август 2017 ● Прочитано 5797

 

Водата за пиење во шишиња е нешто за што сме сите виновни, но многумина од нас дури и не знаат дека е тоа нешто поради кое на прво место треба да се чувствуваат виновни.

 

Пиењето вода во шишиња речиси стана начин на живот за многу луѓе во светот.

Луѓето се често скептични кога станува збор за пиењето вода од чешма и мислат дека таа вода не е толку безбедна како што е водата за пиење во шишиња. Некои луѓе одбиваат да пијат вода од чешма едноставно затоа што не им се допаѓа вкусот.

Непријатноста поради водата од чешма, всушност, нема многу основа. Сепак, понекогаш изгледот на шишето со ладна вода е премногу примамлив.

Од друга страна, има многу причини за да му се спротивставиме на искушението. Има еден тон навистина добри причини што би требало да ги разгледате за да престанете со пиење на флаширана вода.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Супермаларијата“ во Азија му се заканува на човештвото

Истражувачите појаснуваат дека во последно време дошло до „кобен развој“ на опасниот паразит, кој покажува отпорност на лекото „артемисинин“.

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Матернет" работат на систем од дронови кои ќе доставуваат медицинска помош.

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

Поставена протеза на скрешеница на рамо што овозможува негова нормална функција

Оваа протеза ја менува природната анатомија на рамото и овозможува нормализирање на функцијата на оштетеното рамо.

НАЈЧИТАНИ