• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 8
Плусинфо09:54 24 август 2017 ● Прочитано 5668

Ако болни грчеви и точкасто крвавење се појават за време на овулацијата, а не се вообичаени во менструалниот циклус кај жените, тоа може да укаже на цисти на јајчниците, воспаление на јајчниците или на грлото на матката, полипи на матката, кламидија.

Според зборовите на гинеколозите, секоја жена има различни сигнали на овулација, но невообичаените симптоми може да укажат на постоење на медицински проблем.

– Болките во долниот дел на стомакот, точкастото крвавење, зголемената температура за половина до еден Целзиусов степен, напнатоста во дојките, белузлавиот и слузавиот секрет кај некои жени, се вообичаени сигнали на овулација. Ако овие симптоми се јават кај жените кои инаку ги немаат, во текот на овулацијата или во кој било друг период на менструалниот циклус, тие би требало да посетат гинеколог – вели доктор Светлана Цвијановиќ.

Поради високите нивоа на хормони токму во времето на овулација, сите гинеколошки проблеми се поинтензивни и во тој период може најлесно да се почувствуваат. Така, на пример, ако постои ендометриоза, јазлите кои се наоѓаат на јајчниците, јајцеводите и внатрешноста на карлицата, се многу чувствителни на хормонските промени до кои доаѓа во текот на секој менструален циклус, и тоа предизвикува болка.

И жените кои се пораѓале со царски рез, или имаат лузни од поранешни воспаленија на јајчниците, можат да почувствуваат болки во јајчниците во текот на овулацијата. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

Чудесниот целер го спасува срцето

Овој плод содржи изобилство од хранливи материи, а е особено добар за здравјето на крвните садови.

Белите дробови на децата најпогодени од загадениот воздух

На Институтот Козле, на пример годишно се третираат 39.000 деца, од кои 35.000 се лекуваат амбулантски додека дури 4.000 се хоспитализираат.

Аутизмот секогаш го следат и други болести

Обично се јавуваат проблеми со имунитетот, спиењето, варењето, а доаѓа и до развој на генетски и психијатриски болести.

Кои се најлошите намирници за мозокот?

Дознајте кои намирници треба да ги избегнувате, доколку сакате да го зачувате здравјето на мозокот.

НАЈЧИТАНИ