• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 8
Плусинфо09:24 22 август 2017 ● Прочитано 6414

Изморени сте и нервозни. Можеби имате проблеми со срцевиот ритам или проблем со спиењето. Проблемите можат да бидат предизвикани од недостатокот на магнезиум.

Како и со другите хранливи материи, на нашето тело му треба магнезиум за да остане здраво. Магнезиумот природно се наоѓа во разновидната храна, но дури половина возрасни добива препорачани дневни дози магнезиум. Кога не го внесуваме доволно во организмот, тоа нема да го почувствуваме веднаш, симптомите, имено, може да бидат нејасни и слични на симптомите на другите болести.

1. Недостаток на енергија и константен замор се првите знаци дека ви недостасува магнезиум.

2. Честите главоболки исто така настануваат од недостаток на овој минерал.

3. Чести грчеви во нозете. Магнезиумот е клучен за работата на мускулите.

4. Несоница и отежнато спиење.

5. Неправилни отчукувања на срцето. Многу кардиоваскуларни неправилности се предизвикани од недостатокот на магнезиумот, затоа задолжително посетете лекар додека е време.

6. Запек

7. Висок крвен притисок

8. Кршливоста на коските покрај тоа што е поврзана со недостатокот на калциум, укажува и на мала количина магнезиум во организмот.

9. Наглите промени на расположение, честата нервоза и анксиозност може исто така да значат дека треба да внесувате повеќе храна богата со магнезиум.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

Чудесниот целер го спасува срцето

Овој плод содржи изобилство од хранливи материи, а е особено добар за здравјето на крвните садови.

Белите дробови на децата најпогодени од загадениот воздух

На Институтот Козле, на пример годишно се третираат 39.000 деца, од кои 35.000 се лекуваат амбулантски додека дури 4.000 се хоспитализираат.

Аутизмот секогаш го следат и други болести

Обично се јавуваат проблеми со имунитетот, спиењето, варењето, а доаѓа и до развој на генетски и психијатриски болести.

Кои се најлошите намирници за мозокот?

Дознајте кои намирници треба да ги избегнувате, доколку сакате да го зачувате здравјето на мозокот.

НАЈЧИТАНИ