• 24 септември 2017
  • Вести денес: 40
Плусинфо09:24 22 август 2017 ● Прочитано 4313

Изморени сте и нервозни. Можеби имате проблеми со срцевиот ритам или проблем со спиењето. Проблемите можат да бидат предизвикани од недостатокот на магнезиум.

Како и со другите хранливи материи, на нашето тело му треба магнезиум за да остане здраво. Магнезиумот природно се наоѓа во разновидната храна, но дури половина возрасни добива препорачани дневни дози магнезиум. Кога не го внесуваме доволно во организмот, тоа нема да го почувствуваме веднаш, симптомите, имено, може да бидат нејасни и слични на симптомите на другите болести.

1. Недостаток на енергија и константен замор се првите знаци дека ви недостасува магнезиум.

2. Честите главоболки исто така настануваат од недостаток на овој минерал.

3. Чести грчеви во нозете. Магнезиумот е клучен за работата на мускулите.

4. Несоница и отежнато спиење.

5. Неправилни отчукувања на срцето. Многу кардиоваскуларни неправилности се предизвикани од недостатокот на магнезиумот, затоа задолжително посетете лекар додека е време.

6. Запек

7. Висок крвен притисок

8. Кршливоста на коските покрај тоа што е поврзана со недостатокот на калциум, укажува и на мала количина магнезиум во организмот.

9. Наглите промени на расположение, честата нервоза и анксиозност може исто така да значат дека треба да внесувате повеќе храна богата со магнезиум.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Супермаларијата“ во Азија му се заканува на човештвото

Истражувачите појаснуваат дека во последно време дошло до „кобен развој“ на опасниот паразит, кој покажува отпорност на лекото „артемисинин“.

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Матернет" работат на систем од дронови кои ќе доставуваат медицинска помош.

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

Поставена протеза на скрешеница на рамо што овозможува негова нормална функција

Оваа протеза ја менува природната анатомија на рамото и овозможува нормализирање на функцијата на оштетеното рамо.

НАЈЧИТАНИ