• 24 септември 2017
  • Вести денес: 41
МИА10:44 16 август 2017 ● Прочитано 2789

Сродна душа - идејата за некој близок, кој го чувствуваме како дел од себе, со кого го споделуваме животот и со кого ги надминуваме сите пречки, е меѓу соништата и целите на повеќето луѓе.

Дефиницијата за сродна душа звучи премногу клише и според концептот секогаш се поврзува со оној човек кој го дефинираме како „единствениот“.

Некои одбиваат да поверуваат дека тоа е само еден човек, бидејќи сметаат дека можеме да сретнеме многу такви и тоа неколку пати во својот живот, посебно ако овој термин не се сфаќа само во романтична смисла. Може да станува збор и за родители, браќа и сестри, најдобри пријатели, соседи или дури за непознати на улицата. Интересно е дека ние луѓето често забораваме какво е чувството кога ќе сретнеме сродна душа, а тоа не е секогаш толку среќно, како во филмовите и песните, објавува бугарски „Блиц“.

Сродните души се луѓето кои ќе бидат огледалото, кое го одразува нашето „голо“ себе. Тие гледаат подлабоко во нашата душа. Тие ќе нѐ разбудат од длабокиот сон за да ни покажат дека сме одбрале погрешен пат во својот живот. Тие ќе нѐ натераат да сфатиме дека сме ги оставиле своите страсти, соништа и цели во животот. Дури и да сме преплашени, тие се оние кои ќе не туркаа

Тие ќе нѐ натераат да се соочиме со своите стравови и да ги победиме. Ќе ни го скршат срцето кога ќе ја кажат вистината за оние погрешни нешта кои ги сакаме. Сродните лица не секогаш располагаат со средства за да ги излечат нашите рани, но ќе ни покажат начин како да го запреме крварењето.  

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Супермаларијата“ во Азија му се заканува на човештвото

Истражувачите појаснуваат дека во последно време дошло до „кобен развој“ на опасниот паразит, кој покажува отпорност на лекото „артемисинин“.

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Матернет" работат на систем од дронови кои ќе доставуваат медицинска помош.

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

Поставена протеза на скрешеница на рамо што овозможува негова нормална функција

Оваа протеза ја менува природната анатомија на рамото и овозможува нормализирање на функцијата на оштетеното рамо.

НАЈЧИТАНИ