• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 101

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестерол и чудо за имунитет

Заради големата содржина на витамини и каротен, овој мед го зајакнува имунитетот.

Оброк што ќе ви го смени животот

Велат дека овој појадок е најздравиот појадок на свет и може да направи чуда ако го консумирате секојдневно во текот на еден месец

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

Колку конзервирана храна можете да јадете без штетни последици?

Се препорачува храната од конзерва да се измие под вода, а максималната количина за консумација е 3 конзерви туна неделно.

Три причини поради кои би требало да почнете да јадете путер од кикирики

Полн е со хранливи материи, содржи добри маснотии и, верувале или не, помага за слабеење

Ако имате намера да се храните поздраво, читајте декларации

Колку помалку состојки има во некој производ, толку е поприроден. Не ги купувајте оние кои содржат многу шеќери, масти и сол.

Лекување на ракот со терапијата на Рудолф Бројс

Велат дека голем број луѓе успеале да ги победат ракот и леукемијата со „тоталната терапија“ на Бројс. За што станува збор?

Зошто за појадок треба да се јадат јајца…

...И други златни правила на здравата исхрана

Направете ја вкусната витаминска бомба на рускиот кардиохирург Амосов

Рускиот академик Николај Амосов е познат и по неговата витаминско-минерална бомба, мешавина која ја препорачувал за силен имунитет и здраво срце

Јастогот и раковите не смеат да страдаат пред да се готват!

Живите ракови, вклучително и јастогот, од сега мора прво да бидат онесвестени, пред да бидат убиени, се наведува во новиот правилник.

Различни видови мед за различни проблеми

Не е спорно колку е важен медот и неговата примена во народната медицина, но полесно е доколку знаеме и кој мед за што се употребува.

Еликсир од ѓумбир и лук

Не е лошо во овие ладни денови да ги имате при рака. Рокот му е неограничен.

Храна која никогаш не смеете да ја подгревате

Компирот не смее да се подгрева но може да се јаде ладен и следниот ден, а неправилното чување и загревање на оризот може да предизвика повраќање

НАЈЧИТАНИ