• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Туск во своето писмо наведува и дека Унијата продолжува да се фокусира на миграцијата, безбедноста и економските и социјалните прашања.

Истанбулскиот аеродром „Ататурк“ затворен, се запали приватен авион ВИДЕО

Поради пожарот беа одложени сите летови на аеродромот „Ататурк“.

САД и Русија разменија информации за позициите на своите сили во Деир аз-Зур

Во реонот на Деир ез-Зур се водат борби меѓу сириските владини сили, потпомогнати од руски специјалци, и бунтовнички групи поддржани од САД.

Во централна БиХ откриена нова масовна гробница

Таа нагласи дека во гробницата биле пронајдени вкупно 137 парчиња од коски, вклучително и 86 черепи.

Парични казни за организаторите на референдумот во Каталонија

Каталонската Влада го закажа референдумот за 1. октомври, но според официјален Мадрид тој е незаконски.

САД со санкции за фирмите кои соработуваат со Северна Кореја

Земјите-членки на Европска унија постигнаа политички договор за воведување на дополнителни санкции кон Пјонгјанг.

Повлечена кандидатурата за членство на Косово во Интерпол

Косово не успеало да обезбеди доволен број гласови за биде примено во Интерпол.

Папата вети најстроги мерки против педофилите меѓу свештенството

Црквата ќе одговори со примена на најстроги можни мерки против оние кои посегнаа по Божји деца, рече папата.

Меркел е подготвена дополнително да ја ограничи економската соработка со Турција

Таа додаде дека во дијалогот со турските власти „нештата треба да се нарекуваат со сопствените имиња“.

Новинари од регионот со поддршка за весникот „Врањске новине“ и уредникот Обрадовиќ

Делегација на новинари од регионот завчера во Врање го посетила Обрадовиќ со цел да изрази солидарност со него.

Пацоли: Косово има доволно гласови за членство во УНЕСКО

- На нашата земја и се гарантирани меѓу 15 и 20 гласови за УНЕСКО - тврди Пацоли.

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Спасувачите соопштија дека разговарале со 12-годишно девојче со име Фрида, кое кажало дека со неа има и други деца.

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

- Тоа е нивната позната теза дека сите опции се на маса, вклучувајќи ги и воените - нагласи Гатилов.

На Косово почнува кампања за локалните избори

На Косово денеска официјално почнува едномесечна кампања за локалните избори, кои ќе се одржат на 22 октомври.

Апостолова: ЕУ нема да се откаже од двата услови за Косово

Европската унија нема да донесе ниту една политичка одлука за да се откаже од двата услова, рече Апостолова за „Зери“.

Ураганот Марија повторно зајакна, се движи кон Доминиканската Република

Градоначалничката на Сан Хуан, Кармен Јулин Круз, заплака додека зборуваше за уништувањето кое го видела низ градот.

Ердоган: Турција презема чекори за купување балистички ракети

Турскиот шеф на државата вчера изјави дека, ќе продолжат преговорите на Анкара за купување на ракетен систем С-400 од Русија.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

- Има една изрека која гласи вака: Дури и кога кучето лае, парадата продолжува - рече министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо.

Британската полиција уапси шести човек поврзан со терористичкиот напад во метрото

- Приведовме шест мажи и продолжуваме со претресот на пет локации - изјави Дин Хејдан, шеф на антитерористичките операции на полицијата.

Руското хакирање на изборите во САД – скандал поголем и од Вотергејт

Си-Ен-Ен објави дека еден од главните протагонисти во оваа истрага бил прислушуван од Федералното биро за истраги повеќе од две години.

НАЈЧИТАНИ