• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 101

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

Улицата изгледа лошо и нерамно, по должина на коловозот се познаваат три ленти како што е нанесуван асфалтот.

За Водици со изменет сообраќаен режим

Посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен утре.

Општина Карпош потпиша Меморандум за соработка со „Лајонс клуб“

Со Меморандумот се предвидуваат многубројни активности, проекти и заеднички настани, чија примарна цел е подобрување на условите за живот во Карпош.

Пријавени 44 кандидати за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Спуштањето на крстот во водите на Вардар на 19 јануари ќе почне во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на МПЦ.

Почна раното пријавување за „Прв до врв“ на Водно

Ова ќе биде шесто издание на „Прв до врв на Водно“ на кое се очекуваат неколку илјади учесници, меѓу кои и зголемен број натпреварувачи од странство.

Алабашовска: Воспитувачката во градинката е сменета поради поплаки од родители

Категорично ги демантирам изјавите дека децата плачеле и ја барале старата воспитувачка, вели директорката на „Кочо Рацин“.

Доградбата на училиштето „Гоце Делчев“ ќе биде готова во јуни

Од Центар информираат дека поставена е и карабината на новото училиште „Капиштец“.

МТСП: Ние сме надлежни за вработување, а не за распределување на кадарот

Вработување и распределување на кадарот е во надлежност на општините, односно на директорите на установите за детска заштита, објаснува министерството

Меѓаши: Повредени се правата на децата во скопската градинка „Кочо Рацин“

Без најава и образложение им е променета воспитувачката од новата в.д директорка, без да се земе предвид мислењето на родителите.

Скопје - кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија.

Булевар во Скопје ќе се именува по Есма Реџепова

Локацијата на булеварот уште не е дефинирана, сега-засега ова е само предлог.

Средните училишта ќе добијат нови фасади, покриви, пристапни рампи и тоалети

70 милиони денари, колку што имаме за реконструкција на училиштата, ги обезбедивме со пренамена на парите предвидени за „Скопје 2014“, вели Шилегов.

Лага е дека е забранет влез во Скопје за возила од внатрешноста

На граѓаните од внатрешноста ќе им овозможи бесплатен паркинг на влезовите во Скопје, а до својата дестинација да стигнат користејќи јавен превоз.

Од утре не важи бесплатното возење во градските автобуси

Министерството за животна средина соопшти дека прекинуваат мерките за алармирање.

Град Скопје продолжува со генералката

Градот Скопје, како дел од краткорочните мерки за намалување на загадувањето во градот, ќе спроведе акција во општините Чаир, Шуто Оризари и Бутел.

Се подготвува „Академија за младински активизам” во Карпош

Ќе биде објавен јавен повик од организацијата „Младите можат“, со што заинтересираните млади ќе имаат шанса да аплицираат и да бидат дел од проектот.

Воздухот во Скопје и денеска загаден, бесплатен јавен превоз за скопјани

Највисоки концентарции на ПМ2,5 честички има во Карпош 64 и Центар 54 микрограми на метар кубен.

Телефонски пријавете возила паркирани во Центар на место за лица со посебни потреби

Од денеска граѓаните ќе можат да ги пријават непрописно паркираните автомобили на директниот телефонски број: 077 410 002.

Британија пред 16 години ни дала токсичен подарок за „Дрисла“

Инсинераторот за горење медицински отпад во депонијата „Дрисла“, кој не е по стандардите на ЕУ, сè уште работи во скопската депонија.

На „Скопје 2014“ не му фали ни камче

Од Градот велат дека темелно ги преиспитуваат сите градби од проектот „Скопје 2014“, и во однос на текот на изградбата и за сите понатамошни решенија.

НАЈЧИТАНИ