• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4
БПЦ ќе побара мислење од сестринските цркви за барањето на МПЦ

Синодот на Бугарската православна црква ќе се консултира со 14 православни цркви, пред да одлучи за признавање на МПЦ.

Села: Доставивме предлог за министер за здравство до Заев

Јас очекува тоа име наскоро да се најде на гласање пред пратениците во Собранието, изјави Села.

Премиерот Заев во официјална посета на Србија

Посетата е на покана на српската премиерка Ана Брнабиќ, која се очекува да приреди свечена вечера за македонската делегација.

Заев - Мета: Македонија и Албанија се земји со слични предизвици

Се заложивме да не ги делиме граѓаните, сите да имаат исти права и исти обврски и сите делови од нашата држава да се развиваат еднакво, рече Заев.

Џафери - Хан: Приоритет се реформите од препораките на Прибе

Џафери изразил уверување дека како приоритет во работата на Собранието до крајот на годината е донесувањето на пакетот реформи од Прибе.

Џафери - Мета: Односите помеѓу Македонија и Албанија да продолжат да се продлабочуваат

Мета истакна дека го радува фактот што за прв пат претставник од албанската заедница во Република Македонија е претседател на Собранието.

БПЦ мајка на МПЦ - невозможна или божја мисија?

Утопија е да се очекува позитивен одговор од Бугарската православна црква, тоа би бил едностран чекор кој може да повлече тешки последици.

Иванов ги предлага Костадиновски и Кадриу за судии на Уставeн

Од неговиот Кабинет вечат дека пред донесувањето на одлуката, претседателот Иванов извршил консултации со релевантни фактори од оваа област.

Хан ја повика опозицијата да биде конструктивна

Јас и мојот тим сме посветени за позитивна препорака, сакаме тоа да се случи во почетокот на наредната година, рече Хан.

Груевски: Имав можност за првпат да кажам пред судот дека сум невин

Главната расправа и изведувањето докази за Лазаров ќе продолжи денеска, а за поранешениот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, на 29 ноември.

Ќе се дислоцира „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал, ама и други бродови се ризични

Во Студенчишкиот канал се закотвени повеќе стари и дотраени пловни објекти што претставуваат закана по еко-системот на Охридското Езеро.

Селмани до Владата: Цензура е ако Агенцијата за медиуми биде „главен уредник“ на медиумите

Остануваат уште десет дена за забелешки за измените на законот за медиуми.

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за автокефалност е СПЦ

Главната придобивка ќе биде билатералното решавање, што секако е еден добар почеток за некое понатамошно одвивање на работите по овој спор, смета тој.

О2 Коалиција: Не ни треба шминка за воздухот, туку итни мерки против загадувањето

О2 Коалицијата за чист воздух не верува дека ефект ќе имаат краткорочните мерки и прашува зошто не се воведуваат итни мерки.

Станете геротодомаќинка, помогнете им на старите лица!

Со Проектот за геротодомаќинки во 2017 година се опфатени 40 жени кои се стекнаа со лиценца за нега на лица од трето доба во домашни услови.

Груевски не се чувствува виновен за „шамарите“, еден од организаторите ја призна вината

Советник од ВМРО-ДПМНЕ во 2013 во Општина Центар изјави дека од оваа временска дистанца се чувствува виновен и длабоко се кае.

Дескоска: Ученичкото организирање ќе одгледа народ за владеење

Министерката за образование порача дека училиштата и факултетите треба да бидат „школи на демократијата“

Иванов и Мета загрижени за здравјето на Едмонд Темелко

Мета посочи дека лично ќе се заложи за поддршка на македонската заедница во Албанија.

Конечно почна судската расправа за „Шамарите во Центар“, Груевски си ги кажа генералиите

На денешното рочиште ќе сведочи и Андреј Жерновски, поранешниот градоначалник на Центар.

НАЈЧИТАНИ