• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 101

Селфи на Фејсбук ја однесе полицијата до убиецот

И покрај тоа што група корисници на социјалната мрежа испратиле барање за да се отстрани фотографијата, Фејсбук тоа го одбил

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Според соопштението на НОАА, оваа геомагнетна бура е класифицирана на скалата од еден до пет како Г-1, што значи дека ќе биде со најслаба јачина.

Детето ве лаже? Не се грижете, тоа е добро!

Иако родителите се вознемируваат кога ќе дознаат дека детето лаже, истражувањата тврдат дека освен што е нормално, лажењето е и знак за интелигенција.

Во Москва минатиот месец Сoнцето се појавило само шест минути

Во Москва Сонцето во декември просечно се појавува околу еден час.

Дилема: Треба ли да се мие оризот пред готвење?

Миењето на оризот ги отстранува нечистотиите и скробот од зрната, а готвењето без миење го доведува вашето јадење во опасност да биде лепливо и гумено

„Бистро Скопје“ стана вистински скопски хит!

Резервациите одат преку „Чув де чув“, кои заедно со „Бистро Скопје“ се организатори на уникатните вечери.

Пронајден подводен тунел кој ја открива тајната на Маите ВИДЕО

Експертите сметаат дека тунелот можел да води кон природната дупка, викана сенота.

Научници предупредуваат: За 200 години нема да има живот на Земјата

Американски и британски научници издадоа официјално соопштение за тоа кога живитот на Земјата ќе стане неповолен за човекот и другите живи организми.

Конечно: Маси за превивање и во машките тоалети, во претстојните шест месеци

За жал, ова е засега случај само во еден град во светот. Се разбира, во Њујорк.

Ровињ и Гдањск се новите Париз и Барселона

Објавена е листа на места што секој ќе сака да ги посети во наредните 300 и кусур дена, скроена врз база на светските туристички трендови.

На Антарктикот пронајдени фосили од дрва стари 280 милиони години

Откритето покажува дека дрвата вирееле на географска ширина каде што научниците сметаа дека не може да има растителен свет.

Со пријателите имаме генетски сличности речиси како венчаните двојки

Резултатите од таа анализа покажаа дека пријателите кои сами си ги избираме генетички ни се послични отколку оние што за нас се странци.

Дали помалите деца треба да присуствуваат на породувањето на мајката?

Откако едно тригодишно девојче присуствувало на раѓањето на своето братче, фотографката Никол Лејхи објаснила зошто е тоа добро

Две големи вистини за бебето и мајката по породувањето

Само луѓето ги одвојуваат своите потомци од себе. Тоа не е природно, и тоа го чувствуваат и мајката и бебето.

Пожарникар фаќа дете фрлено од трети кат на опожарена зграда (ВИДЕО)

Пожарот избувнал на 3 јануари во округот Де Калб, во американската држава Џорџија.

Откриен еден од најголемите дијаманти на светот

Најголем дијамант на светот е Кулинан од 3.106 карати. Овој дијамант беше пронајден во 1905 година во Јужна Африка.

Цукерберг во минус 3 милијарди долари поради промените на Фејсбук

„Форбс“ пресмета измената „пријатели пред платени содржини“ е потег што Цукерберг ќе го чини 3,3 милијарди долари или 4,4 отсто од неговото богатство

Дали би го запишале детето во ваква градинка?

Замислете градинка или училиште во кое детето наместо пет минути одмор цело време e во шума, а главна задача му е – играње на отворено.

Дали моето дете е нормално?

Кои се најчестите прашања што ги гуглаат новопечените родители, особено мајките? Дали и вас ве мачат токму овие прашања?

НАЈЧИТАНИ