• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4

Десетдневен филмски маратон во Младинскиот културен центар

Проекциите ќе бидат од 9 наутро до 3 часот по полноќ или вкупно 240 часа филм.

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ

„Легендата на птицата Симург“ претставува музичко патување со разнообразни музички, танцувачки и сценски елементи.

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Филмската ревија ќе биде отворена вечерва со филмот „Среќни 140“ во режија на Грасија Керехета.

Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ

Фестивалот ќе биде затворен на 22 ноември со претставата „Малиот Принц“ во изведба на Театарот „Сенки и облаци“ од Скопје.

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска

Ќе бидат изведени „Фантазија - импромпти“ од Фредерик Шопен, како и Соната - фантазија, бр.18 и Шест музички моменти од Франц Шуберт.

„Срце од камен“ - најдобар филм на 16. „Синедејс“

Годинашниот „Синедејс“ го затвори филмот „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески, кој беше прикажан во гала-програмата.

Песни од Шипинкаровски објавени во весникот „Национал“ во Тирана

Шипинкаровски е писател, поет, сатиричар, есеист, драмски автор, литературен критичар, публицист и преведувач.

Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“

Со проекцијата Кинотеката на Македонија се придружува во одбележувањето на 125-годишнината од раѓањето и 75-годишнината од смртта на Шулц.

Македонска премиера на „Исцелител“ за крај на 16. „Синедејс“

По вечерашната македонска премиера, „Исцелител“ од утре ќе биде прикажуван во кината низ Македонија.

Вечер за паметење на културниот живот на Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Вчеравечер во новоотворената „Арс студио“ пред бројните љубители на убавиот пишан збор се претстави реномираниот италијански автор Клаудио Магрис.

Отворена уметничка инсталација „365 килограми живот“

Уметничка инсталација насловена „365 килограми живот“ е на уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија .

Доделување награди за најдобрите филмови на 8. „Мобил фестивал“

На повикот, кој беше отворен од јули, пристигнале дваесетина филмови од македонски и околу 500 филмови од автори од светот.

„Магичен глас“ - концерт за деца на Македонската филхармонија

Аниматор на концертот ќе биде актерот Мартин Јордановски, а диригент Дијана Илкоска-Имери.

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Ќе настапат сопранистките близначки од Белград Лилјана Јовановиќ и Билјана Стафансон и македонската пијанистка Елена Атанасовска-Ивановска.

„Само вистина“ - Груби: Владата е стабилна и без учеството на Села ВИДЕО

Според Груби, изборите беа очигледен знак дека Албанците и Македонците се посплотени од кога било.

Магла на превојот Стража

На планинскиот превој Стража поради магла има намалена видливост, од 20 до 30 метри, поради што се препорачува внимателно управување со возилата.

Учениците на Маја Стојановиќ Крстиќ отсвиреа концерт за топол дом на бездомните животни

Талентираните млади ученици, на возраст од 5 до 15 години, свиреа на пијано композиции од Моцарт, Чајковски, Бах до Адел.

Изложба „Ченто, биографија низ фотографија” во Кавадарци

Авторот Рубинчо Белчевски нагласи дека всушност, Ченто ги започнал активностите од Кавадарци. Десетина пати бил затваран од различни власти.

Изложба на фотографии на партизански куќи во Музејот на тетовски крај

На пригодното одбележување присуствуваа ученици од тетовските училишта.

Промовирана книгата „Песна на ридот“ од Гордана Михаилова-Бошнакоска

За делото пред кумановци зборуваше поетот Раде Силјан, а стихови од наградената книга интерпретираше актерката Кети Дончевска Илиќ.

НАЈЧИТАНИ