• 22 септември 2017
  • Вести денес: 3

Хиперпродукција на цинизам

Како го убиваат критичкото мислење и го свртуваат вниманието од потполната пропаст на општеството и економијата.

Јорико Јасукава: Што научив по 35 години работа за ОН

Понекогаш најдобрите можни одлуки на ОН, ако тие вклучуваат помирување на различни верувања и интереси, се дефектни и фрустрирачки компромиси.

Јазични вриежи во Украина

Во Украина денеска работат 581 руски училишта, 75 се романски, а 5 полски. Од 2020 година сите училишта ќе држат настава само на украински јазик.

Ведрана Рудан: „Сфатив, деца мои, дека не ве сакам повеќе“

Денес, за мене, деца мои, е голем ден. Се разведуваме. Пукнав.

Александар Вучиќ или Кратките нозе на Србија

Како српските граѓани се прилагодија на лагите и измамите.

2017 - Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја

Од февруари оваа година, Северна Кореја лансираше 22 ракети во рамките на 15 тестови, а со секоја нова проба, ја унапредуваше својата технологија.

Скокање во бунар или „каде сите Турци, таму и малиот Мујо“

Имитирањето, таа ментална пракса одвлече многу луѓе во апстиненција, а многу други преку ноќ ги трансформира во страстни поддржувачи на режимите.

Тежок шамар на Путин еден ден пред воената вежба од која трепери половина Европа

Повеќе од 50.000 луѓе се евакуирани денес само во Москва, по бројните анонимни повици за поставени бомби во разни градови низ Русија.

Сондата Касини спектакуларно ќе ја заврши мисијата околу Сатурн

Почнува одбројувањето за американската вселенска сонда Касини, која треба во петок да се нурне во атмосферата на Сатурн.

Кенеди и Реган: Двајца класични либерали од спротивставени партии

Симболи на непомирливо спротивставените политички опции во САД, Кенеди и Реган беа идеолошки веројатно и најслични американски претседатели во 20 век.

„Слободна Далмација“: Хрватска е во дипломатски спор со сите соседи

Во Брисел и во останатите европски центри на Загреб се повеќе се гледа како на „предизвикувач на проблеми“.

Дали влегуваме во ерата на апокалиптични бури? (ВИДЕО)

Зголемувањето на температурите на морињата и океаните доведува до зголемување на моќта на природните атмосферски феномени.

Ураганите и нивната разорувачка моќ

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида.

Оценка на Џон Ле Каре за односите меѓу Трамп и Русија

Авторот на шпионски романи вели дека сегашниот политички наратив се одвива како „најегзотичнен заговор од времето на Студената војна“.

Што ако Ким фрли нуклеарна бомба? САД силно ќе возврати, а Кина шокирано ќе гледа

Малку е познато дека Доналд Трамп со своите „оган и гнев“ не е првиот американски претседател кој се заканувал на Северна Кореја со нуклеарна војна.

Вселенските летала Војаџер одбележуваат 40 години на откривање на вселената

И по 40 години откако на денешен ден во 1977 година НАСА го лансира Војаџер1, тој патува со брзина од еден милион и шесттотини илјади километри дневно

Триумфална посета на Израел на македонскиот премиер Зоран Заев

Заев го одбележа своето прво патување во Израел со посета на фудбалски натпревар, пишува Ерусалем Пост во реакцијата на посетата на Заев на Израел.

Канада треба да се спогоди со историјата што ја труе

Суштината на прашањето е дека ние не се занимаваме толку со историјата колку со митологијата за првиот канадски премиер.

Соседите пред изборната есен: Земан на Бродвеј, Германците го бараат третиот

Додека Земан го турка својот њујоршки протокол зачинет со гламурозност, неговите земјаци моментно далеку повеќе ги интересираат изборите во Германија.

Владимир Глигоров: Име и замрзнати конфликти

Името Поранешна Југословенска Република Македонија се однесува на Македонија или, со други зборови, ја квалификува земјата која се вика Македонија.

НАЈЧИТАНИ