• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4

Стајиќ: Со „Gulf Oil" во Македонија донесовме светски квалитет

„Супертрејд“ ги исполни сите стандарди кои беа потребни за увоз и продажба на „Gulf“ нафтата во нашата земја, вели Владимир Стајиќ.

Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори

Ова го најави премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

НФФ: Најсиромашните земјоделци се најпогодени од новиот начин на пресметка на персоналецот

НФФ смета дека измените се направени многу брзо, без јавна, транспарентна расправа и без да се информираат и консултираат засегнатите страни.

Кумановските невработени бесплатно ќе се обучуваат за возачи

Мерката ќе ја спроведува Агенцијата за вработување, а е дел од оперативниот план на Владата.

ЕУ бара Грција да врати дел од помошта за „Хеленик дифенс системс“

Грција презеде серија мерки како помош на компанијата во периодот меѓу 2004 и 2011 година, вклучително и директна помош од 10 милиони евра.

Штипското комунално должи 186 милиони денари

Според анализите ЈП „Исар“ кон фирмите добавувачи должи околу 45 милиони денари или четири и пол плати за вработените во претпријатието

Сметководството за пет години ќе се пензионира

Проблем е тоа што мал е бројот на млади кои прифаќаат да се занимаваат со сметководство.

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЈАКИМ НЕДЕЛКОВ: Дајте си оставка

За да се јави нова синдикална организација и да ја „загрози“ положбата на сегашниот СОНК најзаслужен сте Вие, заедно со останатите органи на СОНК.

Со припејд наградна игра на Македонски Телеком до автомобил Volkswagen UP

Секој ден смартфон Samsung J5 2017, a главната награда автомобил Volkswagen UP ќе се извлече на 9 јануари 2018 година.

ЕУ подготви буџет од 145 милијарди евра

Европскиот комесар Гинтер Етингер истакна дека тоа е буџет за сите, дека ќе овозможи создавање нови работни места и раст на стопанството.

„Сименс“ ќе укине 6.900 работни места

Постојат неколку начини на кои „Сименс“ може да го намали бројот на персоналот без присилни отпуштања.

„Фолксваген“ ќе инвестира во развој на електични автомобили

„Фолксваген“ ќе потроши пари и на системи за автономно возење и други нови технологии, соопшти компанијата.

Синдикатот на градежниците бара подобрување на работничките права

Овој синдикад бара МТСП да формира посебна комисија која ќе се залага за подобрување на работничките права.

Бербата 2017 оценета со одличен квалитет на младото вино на „Тиквеш“ (ГАЛЕРИЈА)

Фестивалот на младо вино, кој веќе осум години по ред го организира „Тиквеш“, е прв и единствен од ваков вид во земјава.

Собранието одобри пренамена на 1,6 милијарди денари помеѓу буџетските корисници

Министерот за финансии рече дека се крати од ставки кои нема да се реализираат, а тие средства ќе се користат за отплата на наталожени обврски.

Николовски: Многу е важно да се унапредува земјоделството

Зголемувањето на конкурентноста на македонското земјоделско е стратегиска цел на македонската влада, вели министерот Љупчо Николовски.

Државната каса во 2018 година ќе тежи 3,4 милијарди евра

Вкупните приходи за наредната година се поголеми за 4,7 отсто во однос на оваа година, додека приходите за 4,1 отсто.

Фестивал на младо вино во „Тиквеш“

Во винарницата „Тиквеш“ денеска ќе се одржи Фестивалот на младо вино на кој, традиционално, се отвораат бочвите и прв пат се дегустира младото вино.

Анѓушев: По драматичната криза, важно е медиумите да се слободни

„Може да зборувате за какви сакате економски мерки, но мора да имате база, а тоа е стабилна политика, владеење на правото и слободни медиуми“.

До 2020 година ќе се забрани греење на јаглен во Македонија

Две третини од загадувањето во Скопје е резултат на затоплувањето на домовите и користењето на несоодветни материјали, изјави Макрадули за Дојче веле.

НАЈЧИТАНИ